Loading

Ilıca Kaplıcaları

Kahramanmaraş Zeytun (Ilıca) Termal Kaplıcaları


Ilıca Termal kaplıcalarda suyun sıcaklığı 45 derecedir. Kür merkezi ve dinlenme salonları ile birlikte bay bayan büyük bir havuza sahiptir.
Ilıcanın doğal deseni ve iklimi de sağlık turizmini geliştirmeye elverişli yayla özelliği taşıyan doğasının yanı sıra Kahramanmaraş’a yakınlığı ve ulaşım kolaylıkları da turizme olan talebi arttırıcı unsurlar olarak ortaya çıkmaktadır. 
Bu Faktörlerin etkisiyle ılıca turizmi gelişen ve diğer hizmet sektörlerini de geliştiren bir ekonomik etken olarak ortaya çıkmaktadır. 
Ilıca kaplıcaları kapasitesi ve su netlikleriyle yerel ölçekte hizmet verebilecek özelliklere sahiptir. 
Turizm mevsimi Nisan ortasından Kasım ortasına kadar 7 ay sürmektedir. Temmuz Ağustos ve Eylül ayları en yoğun dönem olup, bu üç aylık dönemlerde doluluk oranı %80 diğer aylarda ise %20-%30 civarındadır. 
Ulaşım: Ilıca (Zeytun) Kaplıcası Kahramanmaraş’ın 72 km kuzeyinde Eski Elbistan-Kahramanmaraş kervan yolu üzerinde, Berit Dağı eteklerindeki Ilıca Beldesinde yer almaktadır.
Ulaşım Diğer Bilgi: Kahramanmaraş il merkezinden 66 km uzaklıkta Zeytun Kaplıcaları. Kahramanmaraş-Kayseri karayolunun Suçatı mevkiinden 24 km içerde. Ilıca’ya gitmek için kıvrımlı yollar ve muhteşem doğaya eşlik etmeniz yeterli olacaktır. Yolun Suçatı’ndan sonraki 12 km’lik kısmı Suçatı ve Menzelet barajlarının muhteşem görseli ile sahil şeridini takip etmektedir.

YUKARI